Elon Musk heeft bevestigd dat SpaceX's Starship eind 2026 voor de eerste maal naar Mars gaat. Het ruimtevartuig zal Optimus vervoeren, de mensachtige robot die gebouwd werd door Tesla. Deze bijzondere robot zou op een dag alledaagse taken kunnen uitvoeren en zou tussen de 20.000 en 30.000 dollar kosten. De techmiljardair zei dat als alles goed gaat, mensen in 2029 op de 'rode planeet' kunnen zijn, hoewel hij toegaf dat 2031 waarschijnlijker is.
“Starship is 's werelds krachtigste draagraket ooit ontwikkeld, in staat om tot 150 ton volledig herbruikbaar en 250 ton eenmalig in de ruimte te brengen,” schrijft SpaceX op zijn website. Deze gigantische raket werd al verschillende malen gelanceerd vanop de SpaceX testbasis in Texas maar tijdens de laatste twee testmissies explodeerde Starship telkens toen deze zich net in de ruimte bevond. Musk heeft lang gesproken over zijn droom om mensen naar Mars te sturen en onlangs werd hij in het Witte Huis gezien met een “Occupy Mars” t-shirt aan. “Ik kan me niets opwindenders voorstellen dan naar buiten te gaan en tussen de sterren te zijn,” luidt een citaat van Musk op de webpagina van SpaceX over zijn missie om ‘de mensheid multiplanetair te maken’. Tijdens deze eerste missie van een Starship naar Mars zal er zich aan boord van de raket een Tesla Bot bevinden, een mensachtige robot die momenteel nog wordt ontwikkelt door Tesla. Musks aankondiging van een missie naar Mars kwam er tijdens een spannende week voor SpaceX.
Op vrijdag 14 maart 2025 lanceerden SpaceX en NASA een bemanning op weg naar het Internationaal ruimtestation ISS met astronauten die Butch Wilmore en Suni Williams zullen vervangen, die al negen maanden vastzitten in de ruimte. De testpiloten Wilmore en Williams gingen op 5 juni 2024 de ruimte in aan boord van Boeing's Starliner en zouden op 13 juni 2024 terugkeren naar de aarde. Defecte stuwraketten en heliumlekken leidden er echter toe dat NASA en Boeing de astronauten aan boord van het ISS lieten in plaats van ze de riskante reis naar huis te laten maken.
Elon Musk is de laatste maanden vaak in conflict geweest met de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA, die hij beschuldigde van overregulering van SpaceX op het gebied van veiligheid en milieu, wat volgens hem de ontwikkeling van Starship heeft vertraagd. De Amerikaanse president Donald Trump heeft in zijn inauguratierede in januari ook gezworen “de Stars and Stripes op de planeet Mars te planten”. De status van Musk als een van Trumps naaste adviseurs en zijn invloed op federale toezichthouders leiden echter tot bezorgdheid over mogelijke belangenconflicten voor zijn bedrijven, waaronder SpaceX. Musks toenadering tot Trump, samen met beschuldigingen van inmenging in de Europese politiek, heeft hem tot doelwit gemaakt van felle kritiek, politieke wegversperringen en mogelijke juridische stappen.
Bron: FoxNews/DW